[header_main.htm]
 

Last Update: Monday, October 12, 2009

 

2003 SWC Girls
Indoor Track and Field Championships

 - , CT | Sat. Feb. 1, 2003 |

Results Courtesy of The News-Times

SWC championships

TEAM SCORES: 1. Masuk, 108.50; 2. Weston, 91.50; 3. New Milford, 77; 4. Bunnell, 66; 5. Stratford, 23; 6. Brookfield, 21.50; 7. Newtown, 13.50; 8. New Fairfield, 13; 8. Pomperaug, 13; 10. Laurelton Hall, 12; 11. Notre Dame, 1.

45: 1. Chantal Forrester, Bunnell, 6.44; 2. Nicole Powdar, New Milford 6.60; 3. Julie Reynolds, New Milford 6.68; 4. Erin Williams, New Milford 6.74; 5. Caitlyn Barksdale, New Milford 6.83; 6. Kate Makai, Brookfield 6.87.

300:

1. Martina Trinka, Weston 44.07; 2. Chantal Forrester, Bunnell 44.12; 3. Erin Williams, New Milford 45.80; 4. Nicole Krist, Weston 45.88; 5. Sarah Mitchell, Stratford 46.57; 6. Kasey Sullivan, Pomperaug 46.95.

600: 1. Sarah Mitchell, Stratford 1:47.81; 2. Rebekah Sidhu, Weston 1:48.97; 3. Kasey Sullivan, Pomperaug 1:49.29; 4. Kate Makai, Brookfield 1:51.51; 5. Ashley Ryan, New Milford 1:51.75; 6. Taylor Ault, Bunnell 1:53.31.

1,000: 1. Katie Duffy, Masuk 3:09.98; 2. Jenn Heffernan, Bunnell 3:13.76; 3. Anna Griffin, Weston 3:18.44; 4. Robyn Hudak, Masuk 3:19.86; 5. Sarah Thomas, Brookfield 3:21.81; 6. Christianne Micik, Weston 3:28.86.

1,600

1. Annie Duffy, Masuk 5:33.96; 2. Rebecca McCollum, Masuk 5:35.69; 3. Ashley Ryan, New Milford 5:48.05; 4. Collen Lynch, Laur Hall 5:48.46; 5. Sarah Thomas, Brookfield 5:48.81; 6. A Andruk, New Fairfield 5:52.24.

3,200: 1. Katie Duffy, Masuk 11:45.83; 2. Rebecca McCollum, Masuk 11:56.03; 3. Annie Duffy, Masuk 12:14.90; 4. Angelina Ramos, New Fairfield 12:32.25; 5. Colleen Lynch, Laur Hall 12:33.60; 6. Bernadette Boyle, Notre Dame 12:42.70.

45 hurdles: 1. Martina Trinka, Weston 7.72; 2. Sonia Martins, Masuk 8.07; 3. Sharon Golankiwicz, New Milford 8.18; 4. Jill Glascott, Weston 8.20; 5. Marissa Zanno, Brookfield 8.22; 6. Rebecca Verrilli, Bunnell 8.71.

4X225: 1. Bunnell 2:12.5; 2. New Milford 2:14.5; 3. Stratford 2:16.3; 4. Weston 2:16.4; 5. Brookfield 2:20.3; 6. Masuk. 2:22.6.

4X375: 1. Weston 4:13.4; 2. Masuk. 4:14.7; 3. Laur Hall 4:22.4; 4. Newtown 4:25.5; 5. New Fairfield 4:27.7; 6. New Milford 4:28.7.

4X750: 1. Masuk 9:31.00; 2. Weston 9:47.00; 3. New Milford 10:00.00; 4. New Fairfield 10:16.00; 5. Newtown 10:30.00; 6. Laur Hall 10:31.00.

Sprint medley relay: 1. Weston 4:21.8; 2. Masuk 4:23.9; 3. Newtown 4:34.5; 4. New Milford 4:44.7; 5. New Fairfield 4:51.6; 6. Pomperaug 4:53.6.

High jump: 1. Nicole Powdar, New Milford 5-04; 2. Amy Anekwe, Bunnell H.S. 5-0; 2. Sharon Golankiwicz, New Milford 5-0; 4. Jessie Belden, Brookfield 4-10; 5.Michelle Sandone, Brookfield 4-08; 5. Brittany Wilbanks, Weston 4-08.

Pole vault: 1. Annie Duffy, Masuk 8-06; 2. Jenn Heffernan, Bunnell 8-0; 3. Erica Meehan, Pomperaug 7-0; 4. Kristen Butchko, Brookfield 6-06; 4. Sara Mesavage, Bunnell 6-06; 6. Erin Puglisi, Masuk 6-0; 6. Liz Fisher, New Milford 6-0.

Long jump: 1. Martina Trinka, Weston 15-06�; 2. Sonia Martins, Masuk 14-06�; 3. Melissa Lucia, Stratford 14-0; 3. Nicole Krist, Weston 14-0; 5. Ashley Marrinko, New Milford 13-08; 5. Quincey Blanchard, Newtown 13-08.

Shot put: 1. Brittany Marino, Bunnell 32-08; 2. Lauren Werdmann, Masuk 31-10; 3. Sharon Golankiewicz, New Milford 28-08; 4. Sarah Stack, New Milford 28-01; 5. Jessica Henesy, Laur Hall 27-01; 6. Sara Wilson, New Milford 27-0.

 

Return to Top of Page ->

 

[footer_main.htm]