[header_main.htm]
 

Last Update: Monday, October 12, 2009

 

2003 SWC Boys
Indoor Track and Field Championships

 - , CT | Sat. Feb. 1, 2003 |

Results Courtesy of The News-Times

SWC championships

TEAM SCORES: 1. New Milford, 161; 2. Weston, 96; 3. Stratford, 52; 4. Bunnell, 43; 5. Newtown, 38; 6. Masuk, 37; 7. Brookfield, 13; 8. Pomperaug, 12; 9. New Fairfield, 11; 10. Barlow, 10; 11. Laurelton Hall, 2.

45: 1. Garrett Stearns, New Milford 5.85; 2. Mike Russo, New Milford 5.90; 3. Alex Ivanov, Stratford 5.92; 4. Adam Deverman, Weston 5.95; 5. Nick Anderson, Weston 6.00; 6. Dudley LaPorte, Stratford 6.05.

300: 1. Justin Hylwa, Weston 39.32; 2. Adam Deverman, Weston 39.53; 3. Dudley LaPorte, Stratford 40.06; 4. Andy Porter, Weston 40.10; 5. Frank Calabrase, Masuk 40.15; 6. Travis Hood, New Milford 40.35.

600: 1. Peter Terrance, Newtown 1:29.48; 2. Reid McEwen, New Milford 1:31.50; 3. Tom Roberts, Weston 1:33.27; 4. Jake Wishko, Masuk 1:34.71; 5. T. Detoy, New Fairfield 1:35.27; 6. Sebby Mannson, Masuk 1:35.31.

1,000: 1. Pete Matthiessen, New Milford 2:45.33; 2. Jordan Akselrad, New Milford 2:51.81; 3. Peter Dittmar, Newtown 2:53.38; 4. John Crietelli, Pomperaug 2:53.44; 5. Brian MacWilliams, New Milford 2:58.41; 6. Alex MacRae, Brookfield 3:04.43.

1,600: 1. Ian Foley, Barlow 4:39.22; 2. Reid McEwen, New Milford 4:39.91; 3.Brendan McNeish, Pomperaug 4:43.70; 4. Nick DeCresenzo, New Milford 4:54.01; 5. David Hunt, New Milford 4:59.34; 6. G. Nelson, New Fairfield 4:59.65.

3,200: 1. Pete Matthiessen, New Milford 10:17.44; 2. Nick DeCresenzo, New Milford 10:32.71; 3. Chris Atkinson, Weston 10:38.29; 4. Mike DeCresenzo, New Milford 10:44.34; 5. Pat Vickland, New Milford 10:46.33; 6. Brian Williams, New Milford 10:48.82.

45 hurdles: 1. Vladimir Foster, Bunnell 6.59; 2. David Shapiro, Weston 6.92; 3. Tim Carlisle, Newtown 6.94; 4. Nate Clapp, New Milford 7.40; 5. Ian Kershaw, Weston 7.57; 6. Peter Terrance, Newtown 9.25.

4X225: 1. New Milford 1:56.7; 2. Weston 1:57.5; 3. Masuk 2:00.9; 4. Bunnell 2:06.5; 5. Brookfield 2:07.3; 6. Newtown 2:11.2.

4X375: 1. Masuk 3:31.5; 2. Weston 3:32.8; 3. New Milford 3:41.6; 4. Brookfield 3:43.8; 5. Bunnell 3:44.3; 6. Pomperaug 3:45.1.

4X750: 1. New Milford 8:18.00; 2. Weston 8:25.00; 3. New Fairfield 8:33.00; 4. Brookfield 8:44.00; 5. Pomperaug 8:50.00; 6. Bunnell 8:56.00.

Sprint medley relay: 1. Weston 3:42.8; 2. Newtown 3:51.3; 3. New Milford 3:53.7; 4. Stratford 3:57.0; 5. New Fairfield 3:57.2; 6. Pomperaug 3:57.8.

High jump: 1. Vladimir Foster, Bunnell 6-06; 2. Garrett Stearns, New Milford 5-10; 3. Nick Ferraro, Stratford 5-08; 3. Matt McKinnan, Masuk 5-08; 5. Alex Gaffney, Weston 5-06; 6. Warren Holland, Masuk 5-02.

Pole vault: 1. Andre Kevok, Stratford 10-0; 2. Matt Miller, Newtown 9-06; 2. Josh Pert, Bunnell 9-06.

Long jump: 1. Vladimir Foster, Bunnell 20-03; 2. Alex Ivanov, Stratford 19-07�; 3. Andy Porter, Weston 19-04�; 4. Mike Alpert, New Milford 18-03; 5. Joel Mack, New Milford 17-04; 6. Nick Ferraro, Stratford 16-07�.

Shot put: 1. Dudley LaPorte, Stratford 43-06; 2. Doug Pet, New Milford 42-10; 3. Ben Baldi, New Milford 39-09; 4. Dave Powell, Weston 38-06; 5. Dave Eaglestoj, Brookfield 38-05; 6. Matt Fogarty, Stratford 37-10�.

  

Return to Top of Page ->

 

[footer_main.htm]