[header_main.htm]
 

Last Update: Monday, October 12, 2009

 

2003 FCIAC-West Boys
Indoor Track and Field Championships

 Wilton HS - CT | Sat. Feb. 1, 2003 |

Results Courtesy of The News-Times

TEAM SCORES: 1. Danbury, 209.50; 2. Westhill, 88; 3. Stamford, 63.50; 4. Fairfield, 51; 5. Greenwich, 40.

50: 1. Larry Johnson, Greenwich, 5.8; 2. Will Rangel, Danbury, 6.1; 3. Jamar Davis, Stamford, 6.1; 4. Mickey Ferri, Stamford, 6.1; 5. Elanzo Young, Danbury, 6.2; 6. Jeremiah Lowin, Greenwich, 6.3.

300: 1. Mickey Ferri, Stamford, 2. Carl Mitchell, Stamford, 38.5; 3. Elanzo Young, Danbury, 38.5; 4. Paul Moncuse, Danbury, 39.9; 5. Marco Bedetti, Westhill, 40.3; 6. (tie) Brighen Young, Danbury, and Michael Jenkins, Stamford, 40.4.

600: 1. Paul Moncuse, Danbury, 1:31.3; 2. Michael Jenkins, Stamford, 1:33.5; 3. Ashley Victorin, Westhill, 1:35.3; 4. S. Karger, Stamford, 1:36.0; 5. A. Kochi, Fairfield, 1:37.4; 6. Jordan McCollam, Greenwich, 1:38.4.

1,000: 1. Jon Kolodziej, Danbury, 2:40.6; 2. Graham Snow, Danbury, 2:44.1; 3. Pat Martin, Greenwich, 2:46.9; 4. Dan Wallman, Westhill, 2:49.0; 5. Andrew Joelson, Westhill, 3:08.3; 6. Matt Volsburgh, Fairfield, 3:09.7.

1,600: 1. Tom Berry, Westhill, 4:40.6; 2. Tim Loh, Fairfield, 4:41.8; 3. Gary Freilich, Westhill, 4:44.4; 4. Nick Gooding, Stamford, 4:51.1; 5. E.J. Reilly, Fairfield, 4:51.4; 6. Nick Kurjiaka, Danbury, 4:51.7.

3,200: 1. Tom Berry, Westhill, 10:26.6; 2. Gary Freilich, Westhill, 10:44.5; 3. A. Astel, Fairfield, 10:53.1; 4. A. Ichikawai, Danbury, 11:17.6; 5. David Collins, Fairfield, 11:18.9; 6. Brett Garafalo, Greenwich, 11:31.6.

50 high hurdles:1. Peter Teng, Danbury, 7.4; 2. Troy Rochester, Danbury, 7.8; 3. Kevin Wilson, Westhill, 7.9; 4. Greg Walters, 8.0; 5. Joe Iannuccelli, Greenwich, 8.1; 6. Dave Rothlein, Danbury, 8.4.

4x240: 1. Stamford 2:00.6; 2. Danbury 2:01.9; 3. Fairfield 2:08.9; 4. Westhill 2:11.2.

4x400: 1. Danbury 3:46.6; 2. Fairfield 3:53.5; 3. Westhill 3:59.8; 4. Greenwich 4:02.2.

4x800: 1. Danbury 8:55.6; 2. Fairfield 9:10.5; 3. Westhill 9:48.9; 4. Greenwich 10:32.3.

Sprint medley relay: 1. Danbury 4:00.9; 2. Greenwich 4:05.4; 3. Stamford 4:09.3; 4. Fairfield 4:14.1; 5. Westhill 4:24.4.

High jump: 1. Bruce Clark, Danbury, 5-8; 2. Peter Teng, Danbury, 5-6; 3. Paul Moncuse, Danbury, 5-4; 4. David Viesto, Westhill, 5-4.

Pole vault: 1. Leon Breece, Danbury, 12-0; 2. Jay Juh, Danbury, 12-0; 3. Dave Rothlein, Danbury, 11-0; 4. Jon Moy, Danbury, 11-0; 5. Don Gustavson, Greenwich, 10-0; 6. Jordan McCollam, Greenwich, 9-6; 7. Jason Caloras, Danbury, 9-6; 8. Pablo Gonzalez, Danbury, 9-0; 9. Steve Bourdeau, Danbury, 8-0.

Long jump: 1. Peter Teng, Danbury, 19-10�; 2. Elanzo Young, Danbury, 19-10�; 3. Jay Juh, Danbury, 19-8�; 4. Cameron Moffett, Danbury, 19-6; 5. Carl Mitchell, Stamford, 19-1�; 6. Will Rangel, Danbury, 18-2.

Shot put: 1. Ali Ahmed, Danbury, 39-9�; 2. Tom Peretta, Westhill, 39-3; 3. Kieran Frinton, Danbury, 39-0; 4. Tom McDonald, Fairfield, 38-7; 5. Yenny Seder, Danbury, 34-5; 6. A. Hanzlick, Stamford, 33-8�; 6. Gidden Kamar, Westhill, 32-0�.

Return to Top of Page ->

 

[footer_main.htm]