[header_main.htm]
 

Last Update: Monday, October 12, 2009

 

2003 FCIAC Girls
Indoor Track and Field Championships

 Staples HS - Westport, CT | Feb. 8, 2003 |

Results Courtesy of The News-Times

Team results: 1. Danbury 111, 2. New Canaan 78, 3. Fairfield, 4. Wilton 41, 5. Ridgefield 36, 6. Staples 35, 7. Trumbull 34, 8. Darien 33, 9. McMahon 13, 10. Norwalk 10, 11. (tie) Stamford and St. Joseph 8, 13. Greenwich 7; 14. Harding 4, 15. Westhill 2.

4x800: 1. Ridgefield (Nicole Breves, Rebecca Chain, Caitlin Helgesen, Elizabeth Wilson, 10:13.8; 2. Danbury (Liz Hufnagel, AnjaLi Carrasco, Molly Kluge, Kari Guasco 10:36.9; 3. Wilton 10:37.7.

1,000: 1. Avery Cole NCAN, 3:08.88; 2. Emily Williams, WILT, 3:09.09; 3. Jessie Lozier, FFL, 3:11.35; 4. Jessica Valencia, DANB, 3:19.57; 5. Kristina Koroshetz, BMHS, 3:21.37; 6. Annie Sullivan, STAP, 3:21.54; 9. Katie Margeson, RFL, 3:28.07; 12. Laura Turner, RFL, 3:38.41; 13. Melissa Bauco, DANB, 3:38.87; 14. Megan Lisman, RFL, 3:40.38; 16. Stacey Pacific, DANB, 3:43.37; 17. Kari Guasco, DANB, 3:48.06.

600: 1. Lauren Dellavolpe, DANB, 1:42.22; 2. Kate Whitaker, NCAN, 1:43.36; 3. Emily Heaslip, RFL, 1:44.09; 4. Maggie Costich, WILT, 1:44.11; 5. Leonora Harper, TRUM, 1:44.43; 6. Caitlin Helgesen, RFL, 1:44.69; 7. Lizzie Wilson, RFL, 1:45.49.

1,600: 1. Kerri Lyons, WILT, 5:15.75; 2. Justine Kovacs, STAM, 5:17.05; 3. Liz Calle, DANB, 5:29.16; 4. Nicole Breves, RFL, 5:31.78; 5. Kristen Jackson, STJO, 5:40.88; 6. Alisha Wilsnack, STAP, 5:45.93; 8. Liz Hufnagel, DANB, 5:53.60; 17. Lisan Do, DANB, 6:13.05.

50 Hurdles: 1. Julie McLane, Julie, NCAN, 7.92; 2. Susie Barb, DANB, 8.31; 3. Difie Osborne, TRUM, 8.89; 4. Dana Smiles, WILT, 8.91; 5. Liz Summers, RFL, 9.13; 6. Roxanne Dowe, BMHS, 9.16.

50: 1. Nellie Farrow, BMHS, 6.91; 2. Marle Brown, NORW, 6.96; 3. Jessica Mactas, NCAN, 6.97; 4. Katherine Calle, DANB, 6.98; 5. Michelle Skutnik, STAP, 7.02; 6. Alley Maher, RFL, 7.11.

Sprint Medley Relay: 1. Danbury (Brianna English, Katherine Calle, Shannon English, Lauren DellaVolpe, 4:34.92; 2. Fairfield 4:36.45; 3. New Canaan 4:42.44; 4. Wilton 4:44.69; 5. Darien 4:48.95; 6. Ridgefield (Alley Maher, Debbie Rankowitz, Shateesha Huggins, Emily Heaslip) 4:50.25.

300: 1. Leonora Harper, TRUM, 43.05; 2. Alicia Ehrhard, DANB, 43.41; 3. Michelle Skutnik, STAP, 43.48; 4. Julie McLane, NCAN, 44.56; 5. Marle Brown, NORW, 44.89; 6. Susie Barb, DANB, 44.90; 13. Brynna Lipson, RFL, 46.82; 15. Janell Mancini, DANB, 47.24; 17. Leah Rosenfeld, RFL, 47.71; 18. Christy Curth, RFL, 47.76; 21. Katie Murdoch, RFL, 48.05.

3,200: 1. Liz Calle, DANB, 12:00.75; 2. Rebecca Chain, RFL, 12:07.50; 3. Anja Kreiger-Redwood, GREN, 12:08.19; 4. Jessica Valencia, DANB, 12:13.56; 5. Sara Florido, WILT, 12:50.03; 6. Lauren Hauck, STAP, 12:50.85; 8. Elly Teitsworth, RFL, 12:58.13; 14. Alix Cody, RFL, 13:22.75; 17. Molly Kluge, DANB, 14:14.24.

4x400: 1. Danbury (Susie Barb, Brianna English, Lauren DellaVolpe, Thoensen, 4:18.75; 2. New Canaan 4:23.72; 3. Trumbull 4:26.38; 4. Fairfield 4:29.89; 5. Wilton 4:32.64; 6. Ridgefield (Katie Murdoch, Leah Rosenfeld, Brynna Lipson, Liz Summers 4:33.83.

4x240: 1. Fairfield 2:18.56; 2. New Canaan 2:19.83; 3. Danbury (Katherine Calle, Shannon English, Alexius Parraway, Alicia Ehrhard, 2:20.69; 4. Staples 2:24.97; 5. Westhill 2:28.44; 6. Wilton 2:29.14.

High Jump: 1. Emilie Hardinge DARI, 5-02; 2. Emily Anderson STAP, 4-10; 2. Emilie Flynn FFL, 4-10; 4. Keisha Regular, STAP, 4-08; 5. Kara Ganssle STJO, 4-08; 6. Liz Murphy FFL, J4-08; 16. Kim Carlson, DANB, 4-02; 24. Carrie Pinchbeck, RFL, 4-00.

Pole Vault: 1. Emilie Hardinge, DARI, 8-00; 2. Natasha Tagunova, DARI, 7-06; 2. Cassie Rodrigues, STAP, 7-06; 4. Alex Rodda, DARI, 7-00; 5. Kim Bauco, DANB, 6-06; 5. KellyNye, DANB, 6-06; 7. Claire Fernandez, DANB, 6-00.

Long Jump: 1. Rachel Silverfarb, TRUM, 16-02; 2. Jessica Mactas, NCAN, 15-11; 3. Ann Branca, FFL, 15-00; 4. Zenice Tilmoth, HARD, 14-10�; 5. Julia Bruck, STAP, 14-08; 6. Alexius Parraway, DANB, 14-05�; 7. Kelly Nye, DANB, 14-03�; 8. Keisha Egbert, DANB, 13-09�; 10. Kim Carlson, DANB, 13-02�.

Shot Put: 1. Marsha Locke, DANB, 37-05�; 2. Kyra James, DANB, 36-04; 3. Alex Phillips, NCAN, 32-09; 4. Stephanie Vargas, STJO, 30-02; 5. Lauren Gotimer, RFL, 29-08; 6. Liz Selbst, GREN, 29-04; 9. Kasey Doran, RFL, 28-01; Lynda Omokaro, DANB, 27-03.50.

Return to Top of Page ->

 

[footer_main.htm]