MySportsResults.com logo

Outdoor Track and Field
MySportsResults.com > Finishline News > CT Athletes Ready for Competition at 2019 New Balance Nationals Outdoor Meet

 ShareThis

| More

CT Athletes Ready for Competition at 2019 New Balance Nationals Outdoor Meet

Created at 6/12/2019 10:00 PM  by Ron Knapp 
Last modified at 6/12/2019 10:00 PM  by Ron Knapp 

NBNO  Join MySportsResults.com live this week as state athletes compete at the 2019 New Balance Nationals Outdoor Championship Meet at the BB&T Irwin Belk Track at North Carolina A&T University in Greensboro, NC. The national meet hosted by the National Scholastic Athletics Foundation offers Championship events and a full slate of Emerging Elite and Freshman events Thursday through Sunday.

The Championship races are for those who have made the qualifying standards for those events. The first six places in the Championship events are named NSAF All Americans. The Boys and Girls 5000m Run slated for early evening today are the first championship events on the schedule.

The Emerging Elite events are for those who had not quite made those standards. The Emerging Elite Division is open to any high school athlete who had made the Emerging Elite standards, whether they are Freshman, Sophomores, Juniors or Seniors. The idea is that, eventually, an Emerging Elite athlete will join the elite ranks, but has not yet attained that status. There are also Freshman only events scheduled during the three days of competition.

The start lists for all entrants for the Boys and Girls Championship, Emerging Elite and Freshman events are posted at the New Balance Nationals Outdoor website along with an event schedule.

The following list of state athletes slated to compete was compiled by Marty Ogden.

           New Balance Nationals Outdoor - 6/13/2019 to 6/16/2019            

                  North Carolina A+T University Greensboro NC                 

                               Time Schedule of CT Performers                                  

 

Thursday

Event 255  Boys Long Jump Freshman

===========================================

Thursday 6/13/2019 - 9:00 AM

            Name                        Year School                                

===========================================

12   2885 Kennedy, Alex                 22 New Fairfield, CT

 

Event 256  Girls Long Jump Freshman

===========================================

Thursday 6/13/2019 - 9:00 AM

            Name                        Year School                               

===========================================

28   1405 Robles, Giuliana              22 Danbury, CT                

46    912 Winborne, Saryah              22 Middletown, CT  

 

Event 261  Boys Discus Throw Freshman

===========================================

Thursday 6/13/2019 - 9:00 AM

           Name                        Year School                               

===========================================

 12   1268 Moore, Gary                   22 New Haven, CT 

 

Event 215  Boys 110 Meter Hurdles Freshman Prelims

===========================================

Thursday 6/13/2019 - 10:15 AM

           Name                        Year School                               

===========================================

  6   6580 Clarke, Joshua                22 Windsor, CT                

46   3131 Warters, Jackson              22 Milford, CT          

 

Event 216  Girls 100 Meter Hurdles Freshman Prelims

===========================================

Thursday 6/13/2019 - 11:00 AM

           Name                        Year School                               

===========================================

29   4526 Pomeroy, Samantha             22 New Fairfield, CT           

 36   5553 Stephens, Grace               22 Monroe, CT 

 

Event 202  Girls 100 Meter Dash Freshman Prelims

===========================================

Thursday 6/13/2019 - 11:45 AM

           Name                        Year School                               

===========================================

30   1409 Smith, Alanna                 22 Danbury, CT

 

Event 207  Boys 800 Meter Run Freshman

===========================================

Thursday 6/13/2019 - 2:30 PM

          Name                        Year School                               

===========================================

29    330 Martin, Jack                  22 Avon, CT                   

45   5825 Thompson, Lucas               22 Simsbury, CT

 

Event 257  Boys Triple Jump Freshman

===========================================

Thursday 6/13/2019 - 3:00 PM

           Name                        Year School                               

===========================================

11   2885 Kennedy, Alex                 22 New Fairfield, CT

 

Event 259  Boys Shot Put Freshman

===========================================

Thursday 6/13/2019 - 3:00 PM

           Name                        Year School                               

===========================================

19   1326 Krause, Alex                  22 Coventry, CT               

25   1268 Moore, Gary                   22 New Haven, CT              

30   6587 Prince, Andre                 22 Windsor, CT                

 

Event 203  Boys 200 Meter Dash Freshman Prelims

===========================================

Thursday 6/13/2019 - 3:30 PM    

           Name                        Year School                               

===========================================

  6    577 Beckford, Malcolm             22 Bloomfield, CT

 

Event 212  Girls 2 Mile Run Freshman

===========================================

Thursday 6/13/2019 - 4:20 PM

    Freshman:  10:16.20  6/15/2013   Hannah Debalsi, Staples,Westport,CT      

           Name                        Year School                               

===========================================

  5   5878 Bornstein, Peyton             22 Tolland, CT                

4   5790 Holden, Kali                  22 Trumbull, CT               

31   2366 Sanderson, Katherine          22 West Hartford, CT          

 32   5552 Stein, Jordan                 22 Fairfield, CT              

 

Event 211  Boys 2 Mile Run Freshman

===========================================

Thursday 6/13/2019 - 4:35 PM

                   Name                        Year School                               

===========================================

  7   6661 Burke, Eamon                  22 Wallingford, CT            

29   1264 Sherry, Callum                22 west hartford, C

 

FRIDAY

 

Event 113  Boys 110 Meter Hurdles Emerging Elite Prelims

===========================================

Friday 6/14/2019 - 11:35 AM

           Name                        Year School                               

===========================================

45   6537 Williams, Edward              19 Waterbury, CT              

 

Event 110  Girls 1 Mile Run Emerging Elite

===========================================

Friday 6/14/2019 - 12:10 PM

           Name                        Year School                               

===========================================

13   3352 Hedlund, Kate                 20 Manchester, CT             

31   3809 Saidman, Angela               19 Danbury, CT                

44   2367 Zydanowicz, Jenna             20 West Hartford, CT           

 

Event 109  Boys 1 Mile Run Emerging Elite

===========================================

Friday 6/14/2019 - 12:30 PM

           Name                        Year School                                

===========================================

30   1070 Puc, Ethan                    20 Naugatuck, CT              

36   5254 Sinofsky, Nick                20 Suffield, CT               

 41   5984 Tristine, Edward              19 Monroe, CT      

 

Event 101  Boys 100 Meter Dash Emerging Elite Prelims

 ===========================================

Friday 6/14/2019 - 1:00 PM

           Name                        Year School                               

===========================================

37   2379 Pigatt, Christopher           20 Hamden, CT                 

39   2311 Raybuck, Ryan                 19 Cos Cob, CT                 

 

Event 44  Girls 1000 Sprint Medley Swedish Rela Championship

===========================================

Friday 6/14/2019 - 1:10 PM

     School                                                                 

===========================================

  3  Bloomfield Tc-Ct  'A'                                       

     1) #588 Lindo, Jahmiha 20          2) #580 Brown, Shante 19         

     3) #585 Gibson, Jadyn 21           4) #589 Mars, Jillian 19         

     3) #5938 Starks, Jasmine 20        4) #5933 Hall, Zaria 20          

 

Event 106  Girls 400 Meter Run Emerging Elite

===========================================

Friday 6/14/2019 - 4:30 PM

           Name                        Year School                               

===========================================

24    589 Mars, Jillian                 19 Bloomfield, CT                        

Event 210  Girls 1 Mile Run Freshman

===========================================

Friday 6/14/2019 - 5:05 PM

           Name                        Year School                               

===========================================

25   1404 Quieroz, Stephanie            22 Danbury, CT

 

Event 209  Boys 1 Mile Run Freshman

===========================================

Friday 6/14/2019 - 5:20 PM

           Name                        Year School                               

===========================================

  7   6661 Burke, Eamon                  22 Wallingford, CT            

13   2164 Gibbons, Patrick              22 New Fairfield, C           

 22    330 Martin, Jack                  22 Avon, CT 

 

Event 64  Girls Javelin Throw Championship

===========================================

Friday 6/14/2019 - 6:00 PM

           Name                        Year School                               

===========================================

  2   5788 Angelucci, Hailey             19 Trumbull, CT               

17   6458 Greene, Shea                  22 weston, CT                 

23   6459 Joyce, Kate                   20 Weston, CT                  

 

Event 14  Girls 5000 Meter Run Championship

===========================================

Friday 6/14/2019 - 6:05 PM

               Name                        Year School                               

===========================================

35    332 Richmond, Rhiannon            20 Avon, CT                    

 

Event 13  Boys 5000 Meter Run Championship

===========================================

Friday 6/14/2019 - 6:45 PM

           Name                        Year School                               

===========================================

  8   6662 Cozean, Robbie                20 Madison, CT                 

 27   3353 Puffer, Aidan                 22 Manchester, CT             

SATURDAY

 

Event 30  Girls 4x200 Meter Relay Championship

===========================================

Saturday 6/15/2019 - 9:45 AM

     School                                                                

===========================================

  9  Danbury Tc-Ct  'A'                                          

     1) #1407 Seipio, Natalee 19        2) #1398 Gilliard, Briana 22     

     3) #1409 Smith, Alanna 22          4) #1399 Glowacki, Jessica 20    

54  Windsor Tc-Ct  'A'                                           

     1) #6588 Richardson, Cori 19       2) #6581 Coleman, Zarieh 19      

     3) #6582 Cooper, Jalah 20          4) #6585 Lindsay, Cyana 22       

 

Event 2  Girls 100 Meter Dash Championship Prelims

===========================================

Saturday 6/15/2019 - 10:45 AM

           Name                        Year School                               

===========================================

20   3627 Mitchell, Chelsea             20 Canton, CT                  

 

Event 16  Girls 100 Meter Hurdles Championship Prelims

===========================================

Saturday 6/15/2019 - 11:15 AM

           Name                        Year School                               

===========================================

41   1882 Stapleton, Tess               21 Southport, CT              

 

Event 19  Boys 2000 Meter Steeplechase Championship

===========================================

Saturday 6/15/2019 - 12:50 PM

           Name                        Year School                               

===========================================

19   3983 Nicholas, Eddie               19 Woodbury, CT      

 

Event 40  Girls 1600 Sprint Medley Championship

===========================================

Saturday 6/15/2019 - 1:10 PM

     School                                                                

===========================================

  8  Danbury Tc-Ct  'A'                                          

     1) #1402 Kry, Meilee 20            2) #1399 Glowacki, Jessica 20    

     3) #1409 Smith, Alanna 22          4) #1400 Grullon-Pena, Daniella 21

12  Greenwich Tc-Ct  'A'                                        

     1) #2313 Williams, Jada 20         2) #2302 Egan, Kayla 22          

     3) #2303 Granitto, Bianca 22       4) #2304 Harris, Zoe 20                   

 

Event 39  Boys 1600 Sprint Medley Championship

===========================================

Saturday 6/15/2019 - 1:45 PM

     School                                                                

===========================================

15  Hall Tc-Ct  'A'                                             

     1) #2364 Morin, Joseph 19          2) #2365 Rivera, Yovan 19        

     3) #2362 Ali, Muhammad 19          4) #2363 Anderson, Miller 19     

32  Wilbur Cross Tc-Ct  'A'                                     

     1) #6512 Cue, Devin 21             2) #6510 Barnes, Jasiah 19       

     3) #6517 Owen, Caleb 20            4) #6515 Martin, Travis 19       

 

Event 112  Girls 2 Mile Run Emerging Elite

===========================================

Saturday 6/15/2019 - 3:40 PM

           Name                        Year School                               

===========================================

11    482 Graham, Ava                   22 Bethel, CT                 

13   1400 Grullon-Pena, Daniella        21 Danbury, CT                 

 30   4959 Rodrigues, Kathryn            20 Wolcott, CT                 

 39   2312 Webb, Caroline                19 Greenwich, CT              

43   5793 Zaffina, Alessandra           20 Trumbull, CT               

 44   2367 Zydanowicz, Jenna             20 West Hartford, CT           

 

Event 65  Boys Hammer Throw Championship

===========================================

Saturday 6/15/2019 - 4:30 PM

           Name                        Year School                               

===========================================

21   1327 Lanham, Joseph                19 Coventry, CT               

41    596 Williams, Aaron               19 Bloomfield, CT             

 

Event 11  Boys 2 Mile Run Championship

===========================================

Saturday 6/15/2019 - 4:35 PM

 Sec 1 at 4:35pm; Sec 2 at 6:05pm

               Name                        Year School                               

===========================================

41   1265 Sherry, Gavin                 22 West Hartford, C

 

Event 28  Girls 4x100 Meter Relay Championship Prelims

===========================================

Saturday 6/15/2019 - 4:50 PM

    School

===========================================

39  Windsor Tc-Ct  'A'                                           

     1) #6589 Robinson, Jade 21         2) #6585 Lindsay, Cyana 22       

     3) #6584 Gray, Leah 20             4) #6588 Richardson, Cori 19     

 

Event 57  Boys Triple Jump Championship

===========================================

Saturday 6/15/2019 - 5:00 PM

           Name                        Year School                               

===========================================

10    584 Dixon-Bodie, Sean             20 Bloomfield, CT             

12    672 Forde, Justin                 19 Norwalk, CT                

 

Event 27  Boys 4x100 Meter Relay Championship Prelims

===========================================

Saturday 6/15/2019 - 5:15 PM

     School                                                                

===========================================

    6  Bloomfield Tc-Ct  'A'                                       

     1) #577 Beckford, Malcolm 22       2) #592 Nealy, Jaylon 19         

     3) #587 Hill, Shakur 20            4) #586 Hay, Kymali 20           

26  Greenwich Tc-Ct  'A'                                        

     1) #2300 Clark, Hunter 21          2) #2314 Wint, Christopher 19    

     3) #2310 Nye, Zane 21              4) #2311 Raybuck, Ryan 19        

 27  Hamden Tc-Ct  'A'                                           

     1) #2374 Erazo, Samuel 21          2) #2373 Davis, Rodney 19        

     3) #2381 Sanchez, Jose 20          4) #2379 Pigatt, Christopher 20  

     1) #2615 Bennett, Ty 20            2) #2616 Champion, Jaylen 19     

     3) #2618 Jackson, George 21        4) #2617 Fahnbulleh, Joseph 19   

59  Shelton Tc-Ct  'A'                                          

     1) #5223 Gomez, Rafael 21          2) #5225 Rodia, Michael 20       

     3) #5224 Kovachev, Martin 19       4) #5222 Andrade, Nicholas 19    

 

Event 63  Boys Javelin Throw Championship

===========================================

Saturday 6/15/2019 - 6:00 PM

           Name                        Year School                               

===========================================

  7   5214 Davis, Jordan                 20 Wallingford, CT                    

 30   6184 Venables, Joseph              19 Duham, CT                  

 

Event 99  Mixed 4x400 Meter Relay Mixed

===========================================

Saturday 6/15/2019 - 6:30 PM

     School                                                                

===========================================

  3  Bloomfield Tc-Ct  'A'                                       

     1) #586 Hay, Kymali 20             2) #587 Hill, Shakur 20          

     3) #585 Gibson, Jadyn 21           4) #589 Mars, Jillian 19          

 

Event 34  Girls 4x800 Meter Relay Championship

===========================================

Saturday 6/15/2019 - 6:45 PM

     School                                                                

===========================================

12  Ridgefield Tc-Ct  'A'                                       

     1) #4856 Viggiano, Gabriella 19    2) #4853 McGrath, Rory 21        

     3) #4850 Langis, Katherine 20      4) #4854 Michalowski, Grace 21   

 

Event 33  Boys 4x800 Meter Relay Championship

===========================================

Saturday 6/15/2019 - 7:15 PM

     School                                                                

===========================================

23  Ridgefield Tc-Ct  'A'                                       

     1) #4842 Coffin, Charles 20        2) #4846 Jupp, Simon 20          

     3) #4848 King, Charles 21          4) #4851 Markos, Amit 21         

 29  Wilbur Cross Tc-Ct  'A'                                     

     1) #6511 Betancourt, Nassaiah 19   2) #6514 Hussain, Mahammed 19    

     3) #6513 Faulkner, Elliot 19       4) #6515 Martin, Travis 19       

 30  Xavier Tc-Ct  'A'                                           

     1) #6665 Grochowski, Ryan 19       2) #6666 Schulten, Peter 19      

     3) #6667 Sylvain, Pierre 19        4) #6663 Curran, William 19      

 

SUNDAY

Event 66  Girls Hammer Throw Championship

===========================================

Sunday 6/16/2019 - 11:00 AM

           Name                        Year School                               

===========================================

  2    579 Boothe, Alliya                20 Bloomfield, CT             

  4   2982 Cardillo, Trinity             20 Southington, CT         

 

  Event 51  Boys High Jump Championship

===========================================

Sunday 6/16/2019 - 11:00 AM

           Name                        Year School                               

===========================================

14    672 Forde, Justin                 19 Norwalk, CT                  

 

Event 108  Girls 800 Meter Run Emerging Elite

===========================================

Sunday 6/16/2019 - 11:15 AM

           Name                        Year School                               

===========================================

12   2432 Hanratty, Grace               20 Old Saybrook, CT           

 13   2304 Harris, Zoe                   20 Riverside, CT              

 

Event 107  Boys 800 Meter Run Emerging Elite

===========================================

Sunday 6/16/2019 - 11:35 AM

               Name                        Year School                                

===========================================

29    699 Ramirez, Jose                 20 Bristol, CT                

 

Event 116  Girls 400 Meter Hurdles Emerging Elite

===========================================

Sunday 6/16/2019 - 11:50 AM

           Name                        Year School                               

===========================================

  1   5787 Alexandru, Emily              20 Trumbull, CT               

 

Event 55  Boys Long Jump Championship

===========================================

Sunday 6/16/2019 - 12:00 PM

           Name                        Year School                               

===========================================

16    672 Forde, Justin                 19 Norwalk, CT                 

 

Event 8  Girls 800 Meter Run Championship

===========================================

Sunday 6/16/2019 - 1:25 PM

           Name                        Year School                               

===========================================

11   2572 Hock, Maggie                  19 Avon, CT                   

 

Event 60  Girls Shot Put Championship

===========================================

Sunday 6/16/2019 - 1:30 PM

           Name                        Year School                               

===========================================

  6   2982 Cardillo, Trinity             20 Southington, CT            

22   6797 Rolon-Issa, Natalie           20 Colchester, CT       

 

Event 52  Girls High Jump Championship

===========================================

Sunday 6/16/2019 - 2:00 PM

           Name                        Year School                               

===========================================

17   4078 Lewis, Allyson                19 Lisbon, CT                 

 18    466 Mroczkowski, Patricia         19 Kensington, CT             

 

 Event 5  Boys 400 Meter Run Championship

===========================================

Sunday 6/16/2019 - 2:15 PM

           Name                        Year School                                

===========================================

15   1509 Hale, Ja'Kwan                 19 Derby, CT                        

 

Event 9  Boys 1 Mile Run Championship

===========================================

Sunday 6/16/2019 - 2:40 PM

           Name                        Year School                               

===========================================

11   1372 Dahir, Mustafe                19 Wallingford, CT            

 

Event 56  Girls Long Jump Championship

===========================================

Sunday 6/16/2019 - 3:00 PM

           Name                        Year School                                

===========================================

25   1882 Stapleton, Tess               21 Southport, CT              

 

Event 31  Boys 4x400 Meter Relay Championship

===========================================

Sunday 6/16/2019 - 3:25 PM

     School                                                                

===========================================

33  Ridgefield Tc-Ct  'A'                                       

     1) #4847 Kane, James 19            2) #4851 Markos, Amit 21         

     3) #4842 Coffin, Charles 20        4) #4846 Jupp, Simon 20          

 

Event 42  Girls Distance Medley Championship

===========================================

Sunday 6/16/2019 - 5:20 PM

     School                                                                

===========================================

  3  Greenwich Tc-Ct  'A'                                        

     1) #2312 Webb, Caroline 19         2) #2298 Bastek, Sophia 21       

     3) #2304 Harris, Zoe 20            4) #2307 Lynch, Meghan 21        

  8  Mustang Tc-Ct  'A'                                          

     1) #3809 Saidman, Angela 19        2) #3807 Murphy, Maura 12        

     3) #3804 Coyle, Molly 20           4) #3806 Mascetta, Taylor 19     

 

Event 41  Boys Distance Medley Championship

===========================================

Sunday 6/16/2019 - 5:35 PM

       School                                                                

===========================================

13  Xavier Tc-Ct  'A'                                           

     1) #6663 Curran, William 19        2) #6664 Grisham, KJ 20          

     3) #6667 Sylvain, Pierre 19        4) #6662 Cozean, Robbie 20