MySportsResults.com logo

Outdoor Track and Field
Finishline > Finishline News > Drew Thompson Earns Final Ticket to Foot Locker Finals at NE Regional Meet

 ShareThis

| More

Drew Thompson Earns Final Ticket to Foot Locker Finals at NE Regional Meet

Created at 11/26/2016 4:37 PM  by Ron Knapp 
Last modified at 11/26/2016 4:38 PM  by Ron Knapp 

At the 2016 Foot Locker Cross Country Championships Northeast Regionals at Van Cortlandt Park in the Bronx-New York City today junior Drew Thompson of Fairfield Prep placed tenth in 15: 48.1 to secure his trip West to the Foot Locker XC National Championships at Morley Field at Balboa Park in San Diego, CA on Saturday, December 10, 2016.

In the Boys Championship (Seeded) Race, State Open runner-up Drew Thompson of Fairfield Prep significantly improved his place and time from last year (41st-16:26.3) with his tenth place finish in 15:48.1 over the 5km course behind winner and defending champion Noah Affoder of Carlisle PA in 15:28.2. Thompson led a state contingent of top fifty finishers with fine performances including: Sean Parker of Shepaug Valley (18th-16:11.4), Brendan Murray of Cheshire (31st-16:26.2), Bradford DeMassa of Ridgefield (42nd-16:38.6) and Kyle Beaudette of Amity (49th-16:41.8).

In the Girls Championship Race won by Alyssa Aldrige of Linwood NJ in 17:40.3, the top Connecticut finisher was State Open Champion Morgan McCormick of Wilton with a 21st place finish in 18:52.8. Several other state performers finished in the top fifty places including Hayley Collins of Tolland (23rd-18:55.3), Emily Sienna of Hale Ray (28th-19:03.8), Katelynn Romanchick of Trumbull (37th-19:18.3), Angel Saidman of Immaculate (41st-19:28.3) and Mackenzie Jordan of Stamford (47th-19:37.8)

Foot Locker Cross Country Championships Northeast Regionals

November 26, 2016 at Van Cortlandt Park in the Bronx, NY

Boys Championship Race Results – Regional Qualifiers

1, Noah Affolder, Carlisle, PA, 15:28.2

2, Samuel Affolder, Carlisle, PA, 15:36.6

3, Patrick O'Brien, Durham, NH, 15:37.2

4, Elliot Gindi, Long Branch, NJ, 15:40.4

5, Dalton Hengst, York, PA, 15:44.5

6, William Merritt, Smithsburg, MD, 15:44.7

7, Matthew Grossman, Millburn, NJ, 15:46.1

8, Zachary Skolnekovich, Sewickley, PA, 15:47.2

9, Nathan Henderson, Lancaster, PA, 15:47.7

10, Drew Thompson, Trumbull, CT, 15:48.1

Girls Championship Race Results  – Regional Qualifiers

1, Alyssa Aldridge, Linwood NJ, 17:40.3

2, Jacqueline Gaughan, Exeter NH, 17:55.2

3, Maria Coffin, Annapolis MD, 17:59.8

4, Grace Connolly, Natick MA, 18:01.9

5, Page Lester, Washington DC, 18:04.7

6, Hayley Jackson, Lusby MD, 18:05.1

7, Taryn Parks, Greencastle PA, 18:05.4

8, Alison Willingmyre, Wernersville PA, 18:05.8

9, Abigail Green, Bethesda MD, 18:08.2

10, Julien Webster, Thurmont MD, 18:08.8

The complete results of the Seeded Championship races are now available on the MySportsResults.com Results page sponsored by soundRUNNER of Branford, Fairfield, Glastonbury and Old Saybrook.

Complete meet results are available on the official website: Foot Locker XC Regional Meet Results page.